Направете си труда да запомните винаги ли във ветровити дни, очите ви сълзят? Винаги ли сте със запушен нос, когато вали? Ако това е така, то не е изненада. Времето може да предизвика обща алергия. Преди да разберете каква може да е тя, вижте как да си осигурите евтин монтаж на климатик.
Връзката между симптомите и времето зависи от това, към което сте алергични. Ето няколко общи тригери:
Сухи, ветровити дни – вятърът духа, във въздухът се разнасят полени, причинявайки сенна хрема. Ако имате поленови алергии, затворете прозорците и останете в закрити помещения докато траят ветровитите дни.
Дъждовни и влажни дни – влагата прави мухъл, той расте и в затворени помещения, и навън. Прах и червеи също виреят във влажния въздух, но ако сте алергични към полени, влажни или мокри дни са добри за вас. Влагата кара прашецът да пада надолу и да остава полепнал по земята.
Студеният въздух – много хора с алергична астма имат проблеми, когато въздухът е студен, особено когато се упражняват на открито. Това може да предизвика пристъп на кашлица.
Топло време – замърсяването на въздуха е най-лошо през горещите летни дни. Озонът и смогът могат да бъдат сериозен спусък за хора с алергична астма.
Промяната на сезоните също има голям ефект върху изостряне на алергии. Определете си време и цели за отслабване.
Пролет- в студените държави, растенията освобождават полени през февруари или март. Дървесните полени са провокатори на алергия.
Лято – в началото на лятото, тревните полени могат да предизвикат реакции. По-късно през лятото, амброзия и други плевели може да се превърнат в проблем. Мухълът може да удари своя пик през юли в по-топли региони и страни.
Есен – това е сезонът, който обикновено завършва с първата слана през октомври. В студените държави, мухълът има тенденция да бъде най-лошименно през октомври.
Зима – сезонът на вътрешни алергени към домашни любимци и акари – може да срещнете по-голям проблем през зимата. Защо ли? Когато е студено навън, прекарваме повече време на закрито.
Какво можеш да направите?
Изборът зависи от потребителя, а ако не сте готови да се изолирате в бункер, няма начин да избегнете лошото време. Но вие може да работите около него и да намалите симптомите на алергия.
Обърнете внимание на времето – проверете за прашец и мухъл. Прекарайте по-малко време на вън, когато е по-вероятно да имате проблеми.
Подгответе се за алергии – ако имате същата алергия в същото време всяка година – амброзия през есента или към прашец от цъфнали дървета през пролетта – изпреварете ги. Посъветвайте се с Вашия лекар, ако може да започнете да приемате лекарства за алергия около 2 седмици по-рано. Това ще помогне преди да обикновеното кихане, кашляне или сърбеж. По този начин, можете да ги спрете, преди да са започнали.
Контролирайте среда – не може да промените това, което се случва навън, но ако имате контрол върху условията в дома си, използвайте климатика за филтриране на мухъл и цветен прашец. Използвайте изсушител, за да се предотврати развитието на плесени и акари.
Открийте правилната диагноза – не просто предполагайте, какво причинява алергията ви. Консултирайте се с Вашия лекар, направете тест за кожна алергия, която може да ви покаже точно това, което предизвиква симптомите. Когато получите резултатите, можете да помислите за имунотерапия, като противоалергични инжекции или таблетки, които се излизат под езика. Те могат да помогнат и да държат неудобствата под контрол, без значение какво е времето или сезона. Разберете за плюсове и минуси на виртуалния офис.